Oczko wodne-poradnik.

Budowa stawu ogrodowego.

Woda to życie!

Przed rozpoczęciem budowy stawu trzeba pamiętać, że woda w ogrodzie to element najsilniej przykuwający wzrok i to ona ożywi ogród. To wokół wody będzie koncentrować się życie właścicieli ogrodu i jego "gości" ( czyli ptaków, owadów i drobnych ssaków ).

    Od tego jak będzie wyglądał staw zależy kilka czynników, między innymi wielkość ogrodu, jego styl, oraz funkcje jakie ma pełnić oczko wodne. I tak jak przy budowie rabat trzeba umiejętnie wybrać miejsce w którym znajdzie się sadzawka, dobrać odpowiednie materiały do jej budowy i określić jej wielkość. W niewielkich miejskich ogrodach dobrze prezentować się będą drobne stawy o geometrycznych kształtach, w większych zaś lepiej jest zaokrąglić krawędzie i nadać im wygląd naturalnych zbiorników wodnych. Istotną sprawą jest umiejscowienie zbiornika. Najlepsze to takie, które będzie oświetlone światłem słonecznym przez 4 do 6 godzin dziennie. Bardzo ważna jest również głębokość stawu i wewnętrzny podział na strefy, które będą odpowiednie dla rozwoju ryb i poszczególnych gatunków roślin. Ze względu na biologiczne procesy regulujące życie w stawie należy zaplanować powierzchnię minimum 10 m2, na przykład: 2,5m na 4m z tej powierzchni co najmniej 2 m2 powinny znajdować się na głębokości co najmniej jednego metra. Aby woda w stawie była odpowiednio przejrzysta należy utrzymywać w oczku wodnym równowagę biologiczną stosując odpowiednio dobrane filtry, wykorzystując rośliny produkujące tlen i przede wszyskim chodując w nim ryby. Ogrody projekty

Przed rozpoczęciem prac ziemnych warto przyjrzeć się wyrysowi działki, by podczas kopania nie naruszyć żadnej z instalacji przebiegającej przez ogród. Jeżeli tylko jest to możliwe to oczko wodne nie powinno znajdować się zbyt blisko budynku mieszkalego i miejsc mocno zadrzewionych. Po wstępnym zaplanowaniu umiejscowienia zbiornika wodnego najlepiej jest wyrysować jego kształt na trawniku i za pomocą sznurka lub taśmy wymierzyć jego wielkość. Poznanie dokładnych wymiarów stawu pomoże przy zakupie odpowiedniej ilości geowłókniny i folii do jego budowy.(Mimo że obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju gotowe baseny wykonane z tworzyw sztucznych żadko wyglądają naturalnie. Ale wybór takiego "oczka wodnego" jest kwestią gustu i napewno dla wielu osób jest wygodniejszym rozwiązaniem.) Ważne jest by zbiornik wodny miał odpowiednią zróżnicowaną budowę dna oraz głębokość minimalną 1m. Ta głębokość zapewni odpowiednie warunki do przetrfania roślinom i rybom. W czasie lata przy silnym ogrzewaniu się wody, ryby oraz inne stworzenia żyjące w stawie mogą poszukiwać chłodniejszej i przez to bogatszej w tlen wody. W czasie zimy, przy minusowych temperaturach poniżej matra woda będzie miała stałą temperaturę plus 4° C. Płytsze zbiorniki będą całkowicie zamarzać nie dając rybom szans na przeżycie. Najbardzej udaną konstrukcję zbiornika wodnego można uzyskać poprzez wyłożenie wykopu włókniną lub wysypanie dna piaskiem. Obie te metody pomogą uniknąć przerwania folii przez korzenie i kamienie. Na tak przygotowaną powierzchnie można bezpiecznie rozłożyć folię, a brzegi materiału należy ukryć. Atrakcyjny i naturalny wygląd stawu można uzyskać wypełniając jego dno kamieniami, żwirem lub piaskiem. Zabieg ten złagodzi złagodzi surowy wygląd folii i ułatwi odsadzanie roślin wodnych. Strome zbocza oczka wodnego najlepiej obsadzić roślinami w specjalnych kieszeniach jutowych, które działają jak podwodne doniczki i utrzymują rośliny w opowiednim miejscu. Tak przygotowany zbiornik można napełnić wodą, jednak najlepiej jest wykonywać tę czynność dzieląc ją na dwa etapy; najpierw do połowy, a gdy folia całkowicie osiądzie, do pełna.

 

Ogrody Trójmiasto